"Enter"a basıp içeriğe geçin

‘HER ŞEY’ OLMASA DA PEK ÇOK ŞEY

Şenay Aydemir

Gazete Duvar

20 Eylül 2023

Adana’ya İstanbul aktarmalı gelen bir diğer yapım ise Umut Subaşı’nın yazıp yönettiği “Sanki Her Şey Biraz Felaket”. İstanbul’da olumlu eleştiriler alan, geçen hafta Ayvalık’ta ‘Yeni Bir…’ ödülüne değer görülen yapım da jürinin dikkatinden kaçmayacaktır. “Sanki Her Şey…” yirmili yaşlarını süren kuşaktan dört insanın dünyasına götürüyor seyirciyi. Yalnızlıktan ve günlük gelişmelerin getirdiği tehlikelerden mustarip Zeynep, ülkeden ayrılma hayalleri kuran ev arkadaşı Ayşe, beyaz yaka hayatına rağmen mutlu olamayan Ali ve evli bir mühendis olan Mehmet…

Film, bu dört gencin son yirmi yılda şekillenen memleket hallerinden kaynaklı endişe ve kaygılarını mizahi bir dille anlatmayı deniyor. Kimi riskli tekrarlara rağmen bunu başarıyor da. Filmin en güçlü yanı senaryosu. Bir kuşağa sirayet etmiş umutsuzluğu, atıllığı ve endişeleri gösterirken karakterleriyle eğleniyor da. Yani meselenin kendisini ciddiye alırken, karakterlerini fazla ciddiye almıyor. Bu filmin mizahını daha da yukarılara taşıyor. Ama yukarıda da bahsettiğim tekrarlar komedi açısından işlevli olsa da anlatıyı akamete uğratıyor, karakterleri giderek pasif bir noktaya çekiyor. Onların ruh hallerinin mizahına fazla alan açmak karakterleri her şeyi kabullenmiş, öfke/ isyan duygusundan arınmış resmediyor. Kim bilir belki de öyledir!

Bu tatlı mizah, filmle ilgili hoş bir tat bıraksa da görsel dünyasının melez olduğunu düşünüyorum. Yani yeni nesil dijital platformlarda yer alan yapımların estetiğine daha yakın duruyor. Atmosferden çok duruma odaklanan, seyircide toplam bir his uyandırmak yerine anlık tepkilerin peşinden koşan bir görsel anlatı evreni inşa etmiş Umut Subaşı. “Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var” adlı kısa filmiyle adından söz ettiren yönetmenin bu ilk uzun metrajı festivalden eli boş dönmeyecektir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/altin-koza-gunlukleri-memleketten-haller-makale-1638668